100 Kur’an Bülbülü Katledildi.. – EHAD Basın Açıklaması

04 Nis

100 Kur’an Bülbülü Katledildi.. – EHAD Basın Açıklaması

AFGANİSTAN’IN KUNDUZ BÖLGESİNDE HAFIZLIK MEDRESESİNE YAPILAN HAİN
HAVA SALDIRISINDA ŞEHİT EDİLEN 100 KUR’AN BÜLBÜLÜ HAFIZ GENÇLERİMİZ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Değerli basın mensupları ve muhterem hafız kardeşlerimiz;

Kur’an-ı Kerim’i Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar usulüne uygun şekilde ezbere okuyabilenlere hafız denir.

“Hafızlar, bir anlamda Kur`anın hamisidirler”

“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyuran Allah Resulü Kur’an-ı Kerim’in sahih okunmasına, ezberlenmesine ve anlaşılıp hayata tatbik edilmesine çok önem vermiştir. Asr-ı saadette Efendimizin, sahabenin Kuran-ı Kerim’i öğrenmesini – öğretmesini ve ezberleyerek hafız olmasını birçok vesileyle teşvik ettiğini biliyoruz. Kur’an’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü vardır. Peygamber Efendimizden günümüze 1400 yılı aşkın süredir hem ülkemizde hem de birçok İslam ülkesinde hafızlık müessesi yaygın bir şekilde devam etmektedir. Hafızlar on dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur’an’ın canlı şahitleri olarak Kur’an’ı nesilden nesile aktaracaklardır.

Değerli basın mensupları

Bakara Suresi’nin 114. Ayetinde Rabbimiz mealen şöyle buyuruyor;

Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasaklayan ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir? Böyleleri oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.

Dün Afganistan’dan hepimizi derinden sarsan elim bir haber aldık. Afganistan Hava Kuvvetleri’nin, Kunduz bölgesinde hafızlık icazet merasiminin yapıldığı medreseye düzenlediği hain hava saldırısı sonucunda çoğunluğu hafızlık öğrencilerin oluşan 100  masum kardeşimiz şehit olurken programa misafir olarak katılan onlarca sivil de yaralandı.

Sözde Afganistan Hava Kuvvetleri’nce düzenlenen hain saldırıda şehit olan yavrularımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bosna’da Çeçenistan’da Cezayir’de Musul’da Halep’te, Arakan’da dökülen Müslüman kanının arkasında hep aynı şer odakları olduğunu biliyor ve Cenab-ı Hak’tan zalimlerin kurdukları tuzaklarını kendilerine çevirerek, Kahhar ismiyle muamele etmesini niyaz ediyoruz.

Değerli basın mensupları ve muhterem hafız kardeşlerim;

Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği insanlığın tek kurtuluşu Kur’an ve sünnete sarılmaktır.

Büyük bir manevi tahribat ve bilgi kirliliğinin içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’an’dır. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak hafızların en büyük vazifesidir.

Hafızların bu büyük misyonunun farkında olan şer odakları hafızları şehit ederek Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Hâlbuki Allah azze ve celle ilahi kelamında:

”Onlar Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Hâlbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.” ayetiyle bu emellerine asla ulaşamayacaklarını vaat etmiştir.

Şüphesiz ki; Mekkeli bir yetimin omuzlarında yükselen Nur-u İlahi kıyamet sabahına kadar bütün insanlığın kurtuluş muştusu olmaya devam edecektir. Ve bir gün gelecek Ümmet-i Muhammed yeniden “ümmet” yeniden birlik olacak. Haleb’in tarlalarında çiçekler yeniden açacak, bir gün gelecek Mescid-i Aksa’dan yankılanan Ezan-ı Muhammed-i tüm insanlığı huzur-u ilahiye çağıracaktır.

Bizler o gün gelinceye kadar “Manevi tahribatın ilacı Kur’an’dır”, bilinciyle ye’se düşmeden milletimizin, gönül coğrafyamız başta olmak üzere tüm insanlığın manevi kurtuluşu için, Hak ve adaletin hâkim olduğu bir dünya için bütün gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Değerli basın mensupları muhterem misafirler ve genç hafız kardeşlerim Kur’an’ın nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar bir harfi dahi değişmeden ulaştıran hafızlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, basın toplantımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Evrensel Hafızlar Derneği
Yönetim Kurulu

Yorum yap