Dünya Hafızlar Haftası – Basın Açıklaması (2018)

Değerli basın mensupları ve muhterem hafız kardeşlerimiz;

Kur’an-ı Kerim’i Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar usulüne uygun şekilde ezbere okuyabilenlere hafız denir.

Evrensel Hafızlar Derneği olarak hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla her yıl üç ayların başlangıcı olan Receb ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak kutlamaktayız. İdrak edeceğimiz üç ayların ülkemiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.Zeytindalı harekâtındaki “Ordumuza Destek Şehitlerimize Dua” temasıyla Türkiye genelindeki şube ve temsilciliklerimizin düzenleyeceği ziyaret ve programlarla manevi bir iklime girdiğimiz Recep ayının ilk haftasında askerlerimize manen destek olmaya çalışacağız. Dünya Hafızlar Haftası bütün İslam âlemine hayırlı olsun.

Bu mukaddes görevi icra eden, bütün hafız ve hafız adayı kardeşlerimizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Rabbim bu kardeşlerimizin hafızalarını güçlendirsin. Bu hayırlı uğraşlarının karşılığını versin.

Peygamber Efendimizden günümüze 1400 yıldır hem ülkemizde hem de birçok İslam ülkesinde hafızlık müessesi yaygın bir şekilde devam etmektedir. Hafızlar on dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur’an’ın canlı şahitleri olarak Kur’an’ı nesilden nesile aktaracaklardır. “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyuran Allah Resulü Kur’an-ı Kerim’in sahih okunmasına, ezberlenmesine ve anlaşılıp hayata tatbik edilmesine çok önem vermiştir. Asr-ı saadette Efendimizin, sahabenin Kuran-ı Kerim’i öğrenmesini – öğretmesini ve de “Hafızlar, bir anlamda Kur`anın hamisidirler” Kur’an’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü vardır.

“Hafızlar” kültürümüzde yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmişlerdir.

Kuruluşundan bu güne kadar birçok hayırlı hizmete vesile olan Evrensel Hafızlar Derneğimiz, hafızlık eğitimi gören öğrencilere sağladığı maddi ve manevi desteğin yanında, insanların Kur’an’la irtibatlarını sağlamlaştıran faaliyetler yürütmeye de devam etmektedir.

EHAD olarak 81 ildeki şube ve temsilciliklerimiz ile Kuran-ı Kerim’i sahih okuma dersleri, Hatimle Teravih Namazı kıldıranları ödüllendirme programları, Kur`an-ı Kerim Sahih ve Güzel Okuma yarışmaları, hafızlık öğrencilerine yaz ve kış dönemlerinde kamp programları hafızlık yolu motivasyon seminerleri, hafızlık öğrencilerine çeşitli hediyeler takdim edilmesi ve ihtiyaç sahibi hafız ve hafız adaylarına imkanlarımız ölçüsünde burs verilmesi, gibi birçok hayırlı hizmetlere imza atıyoruz.”

“Manevi Tahribatın ilacı Kur’an’dır

Manevi tahribatın yaygınlaştığı günümüzde ise Kur’an’a olan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır. Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşu Kur’an ve sünnete sarılmaktır. Ülkemizin de büyük bir manevi tahribatın eşiğinde olduğu bu zaman diliminde hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’an’dır. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak hafızların en büyük vazifesidir. Bu manada 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında görülmüştür ki Hafızlar ve Din görevlileri Ülke müdafaasında aktif rol almış, minarelerden yükselen ezan ve selalarla milletimiz cesaret bulmuş, darbe girişimi önlenmiştir. Milli birliği, bütünleşmeyi cami kürsülerinden anlatan din gönüllüsü hanım ve erkek kardeşlerimizin yeri geldiğinde ölüm hattında şehadet şerbetini içmekten hiç geri durmadıkları görülmüştür. O gece 60 din görevlisi yaralanmış, Kurra Hafız İbrahim Yılmaz şehit olmuş, birçok hafız kardeşimiz gazilik şerefine ulaşmıştır.

EHAD olarak yapacağımız faaliyetlerle milletimizin duygularını istismar ederek, din kisvesi altına saklanarak dini kendi emelleri uğruna kullanan FETÖ gibi oluşumlara karşı gençlerimizin özellikle de hafız ve hafız adayı kardeşlerimizin bilinçlendirilmesine katkı sağlamak 15 temmuz sonrasında öncelikli hedefimiz olmuştur.

Değerli basın mensupları kıymetli hafız kardeşlerim;

Evrensel Hafızlar Derneğimiz ülkemizdeki hafızları tespit ederek, hafızlarla irtibata geçmeyi, hafızlıklarının korunmasına destek olmayı, eğitim öğretimlerine daha verimli bir şekilde devam edebilmelerine, istihdamlarına ve kendilerini geliştirmelerine yönelik pek çok çalışma yaparak hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ geliştirmiştir.

Hafız kardeşlerimiz HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için www.hbs.ehad.org.tr adresini kullanabilirler.

Değerli basın mensupları muhterem misafirler ve genç hafız kardeşlerim Basın toplantımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür eder, Dünya Hafızlar haftasının Hafızlarımız ve İslam alemine hayırlı olmasını cenabı haktan niyaz ederim.

Yorum yap


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to save temporary file for atomic writing.' in /home/ehadorg/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:29 Stack trace: #0 /home/ehadorg/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(567): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ehadorg/p...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/ehadorg/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 29